Harmony OS için HUAWEI tarafından önemli duyuru

Geçtiğimiz aylarda yaşanan skandal ABD HUAWEI ambargosu sonrası Huaweı tarafının uzun süredir üzerinde çalıştığı bir işletim sistemi olduğunu duyurmuştu ilk isminin HONG MENG OS olacağı yönünde sızıntılar olsa da geçtiğimiz günlerde HUAWEI Harmony OS ismini duyurdu.

Günümüzde Android işletim sisteminin tekelleşmesi sonrası piyasanın yeni bir işletim sistemine ihtiyaç duyması bariz belirgin olan bir durumdu , Android Google tarafı geçmiş dönemlerde ZTE’ye de aynı ambargoyu uygulamış ve ZTE cep telefonu ve diğer akıllı cihaz üretimlerini durdurmak zorunda kalmıştı . HUAWEI tarafı gerçek bir cesaret göstererek Android ile çalışmak istediklerini fakat bir B planının her zaman masada olacağını söylemiş ve geçtiğimiz toplantılarında Harmony OS’u duyurmuştu . Şimdi gelelim haberimizin detaylarına .

Harmony OS işletim sistemi öncelikle cep telefonları dışında Bluetooth kulaklıklar , Araç içi sistemler , akıllı ev sistemleri gibi bir çok alanda aktif kullanılacağı duyuru içeriğinde mevcuttu bunun dışında 4 değişiklik ile birlikte geleceği ve cihazlarının performanslarını baştan yaratacağı duyurusu büyük heyecan yarattı Harmony OS dağıtılmış mimari ve dağıtılmış sanal veri yolu teknolojisi ile tüm senaryolarda kesintisiz ve iş birliğine dayalı bir deneyim sunacak. Yüksek performanslı IPC özelliği Deterministic Latency Engine ve yüksek performanslı Inter Process Communication (IPC) ile düşük performans sorunlarına çözüm olacak.

HarmonyOS, gelişmiş güvenlik ve düşük gecikme özelliğine sahip yeni bir mikro çekirdek tasarımı ile çekirdek işlevlerini basitleştirmek, çekirdek dışındaki kullanıcı modun da mümkün olduğunca çok sayıda sistem hizmeti uygulamak ve karşılıklı güvenlik koruması eklemeyi amaçlıyor. Çok cihazlı IDE ise geliştiricilerin birden fazla cihazda çalışan uygulamaları daha verimli bir şekilde oluşturmalarını planlıyor.

Harmony OS’un 2020 Yılının ilk çeyreğinde geleceği duyurulmuştu P40 Serisi cihazlar ile birlikte Harmony OS 1.0‘ın geleceği duyuru içerisinde mevcuttu . Yani P40 serisi için 2020 ilk çeyreği lansman düzenleneceğini tahmin ediyoruz .

Huawei kanadının google ambargosuna nasıl refleks vereceği şu an için hala netleşmiş durumda değil, kullanıcılar olarak yapıcı bir işletim sistemi olacağını tahmin ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir