Çin’in Teknoloji Devi Huawei için yeni yaptırımlar yolda mı ?

Huawei firması ambargolar ve yaptırımlar sebebiyle ülkemizdeki popülerliğini günden güne yitirmeye başlamış cihaz kaliteleri artmasına rağmen satışları oldukça düşmüş bir firmadır. Firmanın çıkarmış olduğu telefonlara Yazarınız olarak hayranlık duyduğumu belirtmek isterim. Bu kadar yaptırıma rağmen bu kadar kaliteli iş çıkaran bir firma daha görmedim.

ZTE ve HUAWEI

ZTE Geçmiş yıllarda yaptırıma uğramış ve piyasadaki hareketliliğini kaybedip tarihin tozlu sayfalarına çekilmek zorunda kalmıştı günümüzde ZTE halen aktif olarak piyasada rol oynasa da istenen etkiyi gösterememiş ve ağırlıklı modem , oem parça üretiminde kısıtlı kalmış yaptırımdan önce ZTE telefonlarını kullanmış biri olarak üzücü bir durum olduğunu Söylemem gerek.

Huawei , ZTE firmasına benzer ve daha ağır yaptırımlara rağmen teknolojisiyle alakalı yaptığı devrimler sayesinde devamlı olarak firmayı ayakta tutabilmiştir. Huawei çin’de oldukça yaygın olarak kullanılmakta. P40 Serisi cihaz kullanmış biri olarak Android eko sisteminden ayrılmak yorucu ve stressli fakat alıştığınızda Apple vs Android karşılaştırmasını 3lü hale getirip Apple / Huawei / Android seçimleri arasında kalıyorsunuz.

Yeni yaptırımların Sinyali

Ukrayna ve Rusya arasındaki Savaş safların belirlenmesi ve tarafların devamlı yaptırımlarla karşıt ülkeleri yıldırmasıyla devam eden bir savaştır Rusya’ya yapılan ekonomik yaptırımların ağırlığı Rus ekonomisini oldukça yormaktadır. Rusya dirsek teması olan Çin’den sürekli olarak Askeri ve Ekonomik destekler almakta ve pazardaki kısıtlamaları delmektedir.

Bu durum Avrupa’da ve Amerika’da sürekli olarak tartışma konusu olmuştur.

Rusya ve Çin dirsek teması için HUAWEI tekrar yaptırıma uğrar mı şuan için somut bir adım yok fakat bizim fikrimiz HUAWEI için ek bir yaptırım yapılmaması yönünde.

Bunun Sebeplerinden ilki Teknoloji paylaşımı nedeniyle Çin’e ihtiyaç duyulması , Ucuz iş gücü ve ucuz teknoloji

Yaptırımların Gevşetilmesi belki bir nebze sıkılabilir ama ciddi anlamda Huawei kullanıcılarını etkileyecek bir yaptırım beklemiyoruz.

Sizde yorumlarda Fikirlerinizi söyleyebilirsiniz.

Sevgiyle kalın 🙂 Mutlu Ramazanlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir