Android yasağı çözülemiyor ( Rekabet kurumu )

Merhabalar ,

Bu blog yazısını ne yazık ki üzülerek sizlere iletiyorum , Geçtiğimiz dönemlerde rekabet kurulu Google firmasına 92 Milyon türk lirası haksız rekabet nedeniyle ceza kesti . Olayın hemen ardından Google Android lisanslarının çözüm üretilmezse verilmeyeceğini firmalara duyurdu .

Bu ne anlama geliyor ?

Rekabet kurumunun kesmiş olduğu ceza sonrasında Yeni android lisansları Türkiye ye verilmezse ne olur ? Android cihazların hiç birinde ne yazık ki google servisleri olmaz , Gmail , drive ve play store gibi bir çok uygulamaya erişim sağlayamayız . Bunun örnekleri dünyada mevcut Huawei’ye yapılan ambargo sonrası Mate 30 serisi cihazlarını lisanssız olarak piyasaya sürdü ve pazarda o kadar da ses getiremedi . Çin genellikle lisanssız Android eko sistemine alıştı mailleşme ve kendi play storeleri gibi bir çok uygulamayı geliştirdi fakat böyle bir gelişim hem zaman hem maliyet demek . Ara bulucular bir neticeye ulaşamazlar ise ne yazık ki Android Türkiyeden çekilecek ve Apple IOS ile tekelleşmeye gidecek . Buda Apple’in 20.000 TL’den cep telefonları satmasına yarayacak .

Neden ceza kesildi ?

Çok basit ve sebepsiz bir nedenden dolayı ceza kesildiğini söyleyebiliriz kullanıcılar olarak bile bu cezaya akıl sır erdirmek mümkün değil . Cihazımızı ilk aldığımızda , Cihaz ile birlikte gelen Chorome gibi browser uygulamaların kurulurken kurulum ekranında tercih olarak sunulması ve Firefox , Explorer , Yandex gibi arama motorlarınında seçenekler arasında sunulması istendi . Bu komik neden mi ? Siz bir Eko sistem oluşturuyor ve bunun içerisindeki kendi uygulamanızı sunuyorsunuz ve birisi size diyor ki senin ürettiğin işletim sistemine sen kendi uygulamalarını kuramazsın . Eğer durum bunu gerektiriyorsa , Turkcell firması T50 modelini çıkarttığında içerisinde bir dünya Turkcell uygulaması olması ve silinememesi hafıza sorunlarına neden olması neden Rekabet kurumunun dikkatinden kaçtı .

Google’in konuyla ilgili duyurusu

Ağustos ayında Rekabet Kurumu’nun kararı doğrultusunda Android iş ortaklarımızla yaptığımız anlaşmalarda değişiklikler yapmıştık. Kasım ayında, Rekabet Kurumu bu değişikliklerin uygun olmadığı ve bu anlaşmalarla operasyonlarımızı sürdüremeyeceğimiz yönünde karar verdi. Türkiye’deki kanunlarla uyumlu bir şekilde çalışabilmemiz için iş ortaklarımızı Türkiye’de yeni çıkacak Android telefon modelleri ile ilgili anlaşma yapamayacağımız konusunda bilgilendirdik.Tüketiciler mevcut cihaz modellerini satın almaya devam edebildikleri gibi, halihazırda mevcut cihazları ve uygulamaları da normal şekilde çalışmaya devam edecektir. Google’ın diğer ürün ve servisleri durumdan etkilenmeyecektir. Rekabet Kurumu ile bu konunun olabilecek en hızlı şekilde çözümü için çalışmayı sürdürmekteyiz.”

Google gibi bir iş ortağını Türkiye den kaybetmek gerçekten üzücü olur , Sorunun en kısa sürede tatlıya bağlanması biz kullanıcıların temennisi olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir